Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 08:21 Bu haber 1089 kez okundu
 
'AB, Ankara'ya Kıbrıs'ın egemenlik haklarını anlatacak'
Dünya Haberi
'AB, Ankara'ya Kıbrıs'ın egemenlik haklarını anlatacak'

Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği’nin (AB) Türk gemilerinin Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede (MEB) sondaj keşif çalışmaları yaparak Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmelerinin sonuçlarını Türkiye’ye hatırlatacağını belirtti.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel'de düzenlenen Dış İlişkiler Konseyi toplantısının ardından açıklama yapan Dendias, AB’nin Türk gemilerinin Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede (MEB) sondaj keşif çalışmaları yaparak Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal etmelerinin sonuçları konusunda Türkiye’ye hatırlatmada bulunacağını kaydetti.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı basın dairesinin Dendias’ın açıklamasını aktardığı metinde, şu ifadeler yer aldı:

"Bugün dışişleri bakanlarının Dış İlişkiler Konseyi toplantısına büyük bir memnuniyetle katıldım. Ayrıca tüm meslektaşlarımın, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına yönelik kışkırtıcı eylemleriyle ilgili konularda gösterdiği ortak tutumdan özellikle etkilendim. Bu kapsamlı tartışmalardan ve birçok meslektaşımın ortak tutumundan sonra sonuçların, yayınlandıklarında doğru yönde, Türkiye’ye uluslararası hukukun, hareket etmesi gerektiği koşulların ve uluslararası hukukla bağdaşmayan davranışların yol açacağı sonuçların hatırlatılması yönünde olacağına eminim."

Dışişleri bakanlarının Dış İlişkiler Konseyi toplantısında ayrıca ‘İran, Irak, göç gibi konuların yanı sıra Orta Afrika ve Sahra’nın güneyindeki Afrika ülkeleri ile ilgili konuların da ele alındığını’ aktaran Dendias, Yunanistan’ın tüm bu konularla ilgili görüşmelere aktif olarak yer aldığını vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'AB,, Ankara'ya, Kıbrıs'ın, egemenlik, haklarını, anlatacak',
Yorumlar
Haber Yazılımı