Haber Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 09:18 Bu haber 1864 kez okundu
 
Fed'in güçlü verilere karşın faiz indirmesi bekleniyor
ABD'de açıklanan veriler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın sağlam ekonomik büyüme ve yüksek enflasyon tahminini destekli,yor. Ancak ekonomistler halen Powell'ın gelecek ay, küresel yavaşlamaya tedbir olarak gösterge faizi bir kez daha düşürmesini bekliyorlar.
Ekonomi Haberi
Fed'in güçlü verilere karşın faiz indirmesi bekleniyor

ABD'de Perşembe günü açıklanan veriler, perakende satışların Temmuz ayında son dört ayın en hızlı artışını gerçekleştirdiğini gösterdi ve tüketicilerin ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının kızıştığı bir ortamda harcama yapmaya devam ettiğini işaret etti. Öte yandan, imalat sektörü üretimi aynı dönemde düşerken, Fed'in iki bölgesel endeksi Ağustos ayında beklenenden daha yüksek çıktı.

Moody’s Analytics Inc.para politikası araştırma müdürü Ryan Sweet, "İhtiyatlı risk yönetimi, ticaret politikasından ve yavaşlayana küresel ekonomiden kaynaklanan risklerden dolayı Eylül ayında bir faiz indirimini gerektiriyor," dedi ve "Gelen veriler Eylül ayındaki indirimin 25 ya da 50 baz puan olmasını belirleyecek. Şimdilik veriler 25 baz puanlık indirimi işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.
Powell 23 Ağustos'ta Jackson Hole, Wyoming'de merkez bankacıların yıllık toplantısında yapacağı konuşmada bu konuda işaretler verebilir: Fed'in Perşembe günkü kamuoyu programı gümncellemesine göre, Powell'ın yapacağı konuşmanın başlığı "Para Politikası için Zorluklar" olacak.
Federal fon faizi (Fed'in gösterge faizi) vadeli işlemlerine göre, yatırımcılar 17-18 Eylül'deki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında çeyrek puanlık faiz indirimini tam olarak fiyatlamış durumda. FOMC geçen ayki toplantısında 10 yılı aşkın süre sonra ilk kez faiz indirimine gitmişti. Powell bu hareketi "dönem ortası ayarlaması" olarak adlandırmış ve faiz indirimleri çevriminin bir başlangıcı olarak nitelememişti.
ABD'de resesyon endişeleri, Hazine tahvil getiri eğrisinin kilit öneme sahip kısmının tersine dönmesi, diğer bir deyişle kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerin üzerine çıkması ile arttı. Getiri eğrisinin tersine dönmesi bazı uzmanlar tarafından resesyonun öncü göstergesi olarak değerlendiriliyor. Getiri eğrisinin iki ve 10 yıl vadeli tahvil faizleri arasındaki farkı gösteren bu önemli kısmı Perşembe günü hafifçe pozitife geçti, ancak büyük ölçüde yatay kaldı.
Jefferies'in baş finans ekonomisti Ward McCarthy, "Fed sadece içerideki koşular için endişe duyamaz," dedi ve "30 yıllık küreselleşmenin ardından, Fed kendi başına hareket edemez ve küresel koşullar için de endişe duymak zorunda. Küresel ekonomiye ve finans piyasalarının sağlığına ilişkin makul endişeler var" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: Fed'in, güçlü, verilere, karşın, faiz, indirmesi, bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı