Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:29 Bu haber 944 kez okundu
 
Katırcı'nın eğitim ve bakımını devlet karşılayacak
Kıbrıs Haberi
Katırcı'nın eğitim ve bakımını devlet karşılayacak

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Dairesi kanalıyla bahse konu çocuğun hem eğitimi, hem de bakımı ile ilgili olarak devletin sorumluluk üstleneceğini vurguladı.
Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 4 saat süren bugünkü toplantısı sona erdi. 

KATIRCI İÇİN KATKI

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında alınan kararları açıklayan Kudret Özersay, geçtiğimiz günlerde denizde yaşanan kaza sonucunda yitirilen aile fertleri ertesinde öksüz kalan Barış Katırcı için Bakanlar Kurulu’nda bir değerlendirme yapıldığını söyledi.

Gerek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı,  gerekse Sosyal Hizmetler Dairesi kanalıyla bahse konu çocuğun hem eğitimi, hem de bakımı ile ilgili olarak devletin sorumluluk üstleneceğini ifade eden Bakan Özersay, Eğitim Bakanlığı’nın Katırcı’nın üniversite hayatının sonuna kadar eğitim sürecindeki tüm ihtiyaçlarını, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin de hayatını idame ettirmesi bağlamındaki ihtiyaçlarının belirlenmesi için gerekli çalışmayı yapması konusunda görevlendirildiğini kaydetti.

ÖKSÜZ KALAN ÇOCUKLARLA İLGİLİ GENEL MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ KARARIRI ÜRETİLDİ

Öksüz kalan Katırcı için, devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği çalışmanın başlatıldığını vurgulayan Özersay, bunun dışında daha genel olarak da anne ve babasını kaybeden ve öksüz kalan çocuklarla ilgili ülkedeki mevzuatın yetersiz olması nedeniyle genel mevzuat değişikliği kararının üretildiğini aktardı.

Bakan Özersay, anne ve babanın hayattan ayrılması ertesinde, çocukların gerek maaşı ve gerekse diğer haklarından yararlanmasını mümkün kılacak bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bir çalışma yapması yönünde genel bir karar alındığını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Katırcı'nın, eğitim, ve, bakımını, devlet, karşılayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı