Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 17:29 Bu haber 526 kez okundu
 
Profesör Leontios Kostrikis: Covid-19 ile ilgili uygulanan tedbirler Kıbrıslılar için “Modus Vivendi”
Güney Kıbrıs Haberi
   Profesör Leontios Kostrikis: Covid-19 ile ilgili uygulanan tedbirler Kıbrıslılar için “Modus Vivendi”

Kıbrıs Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü Viroloji Profesörü ve Sağlık Bakanlığı Epidemiyoloji Danışma Komitesi üyesi olan Profesör Leontios Kostrikis, Kıbrıs ve epidemiyoloji komitesi tarafından on gün önce kararlaştırılan ve uygulamaya giren Covid-19 salgına karşı ek tedbirlerinin daha altı ay için uzatılması gerektiğine işaret etti.
 
Profesör, Covid-19’a karşı aşının Kıbrıs’a gelmesine kadar salgına karşı uygulanan tedbirlerin Kıbrıslılar için “Modus Vivendi” olacağını söyledi.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Profesör Kostrikis, Yunanistan’daki korona vakalarının artması ışığında Kıbrıs hükümetinin Yunanistan’ı B kategorisine dâhil etmesi kararının doğru olduğunu ispat ettiğini vurguladı.
 
Ülkede uygulanan tedbirlerinin virüse karşı aşı sağlanmasına kadar uygulanmaya devam edeceğini ifade eden Profesör, Limasol için uygulanan özel tedbirlerin sona ermesinin ardından tedbirlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve tüm Kıbrıs'ı kapsaması gereken tedbirler üzerinde karar alınması gerektiğini söyledi.
 
Kıbrıs’taki mevcut durumun idare edilebilir bir durum olup olmadığıyla ilgili bir soruya Profesör Kostrikis, sıfır vakalar kaydedilmesi mümkün olmadığını önemli olan az sayında vakalar kaydedilmesi olduğu yanıtını verdi.
 
Covid-19’a karşı aşı hakkındaki gelişmelere değinen Profesör, bulunacak olan aşı 2021 yılın ilk çeyreğinde Kıbrıs’a geleceğine inandığını belirtti.
 
Rusya’daki aşı konusunda gelişmeler hakkında ve Rusya'da klinik test aşamasın başarıyla sonuçlandığını ekim ayında toplu aşı uygulanmasına başlanacağıyla ilgili olarak Profesör Kostrikis, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği yoluyla Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı için bir milyon 200 bin aşı sipariş verdiğini ve aşının 2021 yılının başında Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğini söyledi.
 
Bu arada, Kıbrıs Haber Ajansı’nın Sağlık Bakanlığı’ndan elde ettiği bilgilere göre, salı akşamı epidemiyoloji komitesi toplanıp Yunanistan’daki gelişmeler dâhil salgınla ilgili gelişmeleri ele alacak.
 
Kaynak.
Kıbrıs Haber Ajansı

Kaynak: Editör: GAK TV
Etiketler: , , , Profesör, Leontios, Kostrikis:, Covid-19, ile, ilgili, uygulanan, tedbirler, Kıbrıslılar, için, “Modus, Vivendi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı