Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 16:02 Bu haber 644 kez okundu
 
Trump, doğum yoluyla vatandaşlık hakkını kaldıracak
ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Sarayʹda gazetecilere yaptığı açıklamada, hükumetinin ABD vatandaşı olmayan ve yasa dışı olarak ABDʹye göç eden insanların doğan çocuklarına vatandaşlık hakkına son vermek istediğini açıkladı.
Dünya Haberi
Trump, doğum yoluyla vatandaşlık hakkını kaldıracak

Doğum yoluyla ABD vatandaşlığı hakkı veren yasayı kaldıracak bir kararname imzalayacağını belirten Trump, ʹİnsanlar buraya gelip çocuk doğuruyor ve bebek tüm haklarıyla ABD vatandaşı oluyor. Dünyada böyle bir şeyin mümkün olduğu tek ülke biziz. Bu çok saçma ve bunu kaldıracağımʹ şeklinde konuştu.ABD anayasasının ilgili 14. maddesi: ʹAmerika Birleşik Devletleriʹnde doğmuş veya ABD uyruğuna geçmiş ve ABD hukukuna tabi olan herkes, Birleşik Devletlerin ve ikamet etmekte oldukları eyaletin vatandaşıdırʹ şeklinde yer alıyor.

ANAYASA DÜZENLEMESİ İLE VATANDAŞLIK HAKKI VERİLMİŞTİ

1861 yılında ABDʹdeki İç Savaşʹtan sonra Afrikaʹdan getirilen siyah Amerikalıların tam vatandaşlık haklarına sahip olmaları için anayasada yapılan yeni düzenleme ile, ʹABDʹde ikametgah eden tüm insanlaraʹ vatandaşlık hakkı verilmişti. O zamandan beri, ebeveynleri Amerikan vatandaşı olsun ya da ABDʹde yasal olarak yaşayan olsun olmasın, ABDʹde doğan çoğu kişiye vatandaşlık hakkı verilmektedir.Başkan Donald Trump, yaklaşık bir yıl önce benzeri bir açıklama yaparak herkesi şaşırtmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trump,, doğum, yoluyla, vatandaşlık, hakkını, kaldıracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı