Ana sayfa Kıbrıs Harmancı: “Başarımızın en önemli unsuru Lefkoşalının şehrine sahip çıkması”

Harmancı: “Başarımızın en önemli unsuru Lefkoşalının şehrine sahip çıkması”

343
0
PAYLAŞ

GAK TV-Özel

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, göreve geldiği günden beri iyi yönetim ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduklarını, bunu da Kiev Deklarasyonu’na bağlı 6 ana maddeyi geliştirip altını doldurarak başardıklarını söyledi. Göreve geldikleri dönemde çoğunun ‘batıramaz, bırakır gider’ şeklinde dedikodu yaptığını söyleyen Harmancı, gelinen noktanın bu söylemlerde bulunanların hayal edemeyeceği bir yer olduğunun altını çizdi.

 

Belediyenin başarısını Lefkoşalıya borçlu olduğunu da anlatan Harmancı “bu noktada en büyük alkış şehrine sahip çıkan Lefkoşalınındır. Kendilerine teşekkürü bir borç bilirim” diye konuştu.

 

Maaş ödeyemeyecek durumda, batmış bir belediyenin gelirlerini yüzde 100 artırdıklarını anlatan Harmancı, Lefkoşa için ‘zor zamanların’ artık sona erdiğini ve bu dönemde büyük projelerin gündemde olduğunu vurguladı.

 

Harmancı GAK TV’de Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Seçim Özel’ programına konuk olarak canlı yayında soruları yanıtladı, proje ve yapacaklarını anlattı.

 

“İyi yönetim ilkelerine sıkı sıkıya bağlıyız”

 

Harmancı “İyi yönetim ilkelerine sıkı sıkıya bağlıyız. Kiev Deklarasyonu’na bağlı 6 ana maddeyi geliştirip altını doldurduk. Okusalar kötü yönetilenden nasıl kurtulabilinir sorusu için tam bir yol haritasıydı. Gelirlerimizi yüzde 100 arttırdık” dedi.

 

“Denetimlere çok önem verdik. Yanlış yapanları isimleri ile yazıyoruz ve bundan korkumuz yok. Belediyeye olan borçların tahsili için 500 bin TL veya 1 milyon TL borcu olanların üzerine gittik ve tahsilatı gerçekleştirdik” diyen Harmancı, “bu denetimlerimiz sürecek. Ancak bu denetimlerden de rahatsız olanlar oldu. Olsunlar. Biz yanlış bir şey yapmıyoruz, halkımıza doğru dürüst hizmet götürülmesi için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Dört yıl önce Amatör Lig’e düştük ama şimdi Süper Lig’e geri döndük”

 

Belediyenin kaynakları doğru kullanmaya, Lefkoşa’nın geleceğinden çalmamaya çalıştıklarını anlatan Harmancı,  LTB ile ilgili bir benzetme yaparak “dört yıl önce Süper Lig’den amatör lige düşmüş bir durumdaydık. Biz amatör ligden aldık, her yıl bir küme atladık ve şimdi tekrar süper ligdeyiz. Şimdi süper lige göre oynayacağız” derken, bu noktada en büyük takdirin kentine sahip çıkan Lefkoşalılara gitmesi gerektiğinin altını da çizdi. Harmancı “bu süreçte Lefkoşalı kentine sahip çıktı, yüzde 90 tahsilat oranımız var. Kısacası ödemelerini yaptı, şehrine sahip çıktı” dedi.

 

“Hamitköy’de bir şey yapmadık söylemine katılmam”

 

Kendisine yönelik en çok eleştirinin Hamitköy Bölgesi ile ilgili geldiğinin farkında olduğunu söyleyen Harmancı “Ancak bu noktada bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim. Son dört yılda batmış aldığımız bir belediye olarak oraya 984 bin TL kanalizasyon yatırımı gerçekleştirdik.  Bugün de 300 bin TL’lik yeni bir ihaleyi daha sonuçlandırdık. Bunların sonucunda toplamda 500 haneyi kanalizasyona bağladık” diye konuştu.

 

Hamitköy için 5 milyon Euro’luk kanalizasyon projesi için AB’den blokeyi aldıklarını da müjdeleyen Harmancı “2019’da kazma vurulur, sonucunda da sıkıntı biter. Biz bu sorunu bitirdik diyorum. Dolayısıyla, Hamitköy için hiçbir şey yapmadı sözünü kabul etmem” ifadelerini kullandı.

 

“TC yardımı kullanmıyor söylemini şaşkınlıkla karşılıyorum”

 

Basında son günlerde kendisi hakkında çıkan “TC’nin proje yardımlarını kullanmıyor” şeklindeki eleştirileri ‘şaşkınlıkla’ karşıladığını anlatan Harmancı “TC Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’nden proje yardımı alamıyoruz eleştirisini anlamıyorum. Göreve geldiğimizde geçmiş dönemden olan blokeler vardı. Onu çözdük, ardından da Müteahhitler Birliği boykotu oldu, o da bitti su kullanım krizi oluştu, o da sonlandı. Sonuçta sıkıntılar aşıldığında da 27 milyon TL’lik proje sunduk, 4 milyon TL aldık, ne yapabilirim? O aldıklarımız ile de asfalt ve ana cadde düzenlemelerine ağırlık verdik. Dolayısıyla bu eleştiriler bence yapılanları okumamaktan kaynaklanıyor” dedi. Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddesi’nde çalışmaların kısa süre içinde tamamlanacağını da anlatan Harmancı “30 yıl beklenen bir süreci bitirmek bir başarıdır, 3 gün daha sıkıntı çekilecek ve bu sorun bitecek” diye konuştu.

 

“Yeni bakanla aynı dili konuşmamız sevindirici”

 

Lefkoşa’nın büyük sorunlarından olan trafik için 2 yeni proje olduğunu anlatan Harmancı, bu noktada Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile bazı projeler konusunda anlaştıklarını da kaydetti

“Yeni Ulaştırma Bakanımızla aynı dili konuşuyor olmamızdan son derece memnumum. Kendisi de bu konularda son derece duyarlı birisi. Projeler konusunda anlaştık. Mehmet Akif Caddesi alternatif yolunda ortak hareket edeceğiz” diyen Harmancı “Dumlupınar-Haspolat yolu için de çalışma yapma konusunda sözleştik. Hamitköy’ün üstünden paralel geçen yeni yol da devreye girerse kısmi rahatlama olacaktır.  Yine T izinleri geri alınırsa güçlü bir toplu taşımacılığa gireceğiz” dedi.

 

“Çalışma barışı adına çok iyi bir dört yıl geçirdik”

Çalışma barışı adına çok iyi bir 4 yıl geçirdiklerini, sendika ile uzlaşı halinde bu şehri ayağa kaldırdıklarını vurgulayan Harmancı “bazı adaylar 2 hafta bekleyin de projeleri açıklayacağım diyor. Biz her şeyimizle hazırız. Biz bu şehre amiral gemisi veya yat olarak da bakmıyoruz. Lefkoşa’ya sevgiyle bakacaksınız. Çünkü Lefkoşa en ufak hatayı affetmez” diye konuştu.

 

“Borç bitiyor, 55 milyon TL’lik yatırım kalemi bizim”

 

Yeni dönemde banka borçlarının tamamlanacağını,  belediyeye kalacak 35 milyon TL ile birlikte toplam 55 milyon TL’lik yatırım kalemi olacağını hatırlatan Harmancı “bunları da altyapı, cadde düzenlemeleri ve parklar gibi noktalara harcamak istiyoruz. Bunun yanında temizlik araçlarına yatırım, kreş yapımı, engelli bakım evi, çok amaçlı merkez ve yürüyüş yeri gibi projelerimiz var. Terminalin yenilenmesi konusunda ise mevcut yıkılacak, yeni hizmet binaları oluşturulacak. Asmaaltı’nda 4 kazık çaktılar bıraktılar söylemini tarihe gömdük. Bu projeyi Yediler’e kaydırma, sanatı bu alana yayma amacımız var. Mayısta bisiklet kiralama istasyonları devreye giriyor. Hayal demişlerdi, ama yaptık” diye konuştu.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here